Pojem „být na pracáku“ v sobě skrývá spoustu možností a často i přehnaných očekávání.

Zákon 435/2004 Sb., o zaměstnanosti upravuje všechna práva a povinnosti těch, kteří jsou v evidenci Úřadu práce. Rovněž definuje i ty, kteří se mohou evidovat. Je řada činností, které brání být uchazečem o zaměstnání. Například prezident, soudce, ombudsman, ministr, poslanec nebo senátor v evidenci ÚP být nemohou. Asi je to spravedlivé. V evidenci ale také nemůže být ani osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), jednatel s.r.o. a nově také ten, kdo je zaměstnán na tzv. dohodu o provedení práce (DPP).
Za všechny uchazeče, kteří jsou v evidenci, platí stát zdravotní pojištění po celou dobu evidence.

Kdo tedy dostane peníze, pokud je v evidenci ÚP?
Ten, kdo …

… byl v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců důchodově pojištěn (pracoval, podnikal),
má bydliště v ČR,
nepobírá starobní důchod.

Jak dlouho bude podporu v nezaměstnanosti pobírat?
Záleží na věku. Pokud má do 50 let, tak 5 měsíců. Ve věku 50 – 55 let pak 8 měsíců a je-li ve věku nad 55 let, bude mít podporu 11 měsíců. Po uplynutí této doby pak má nárok jen na životní minimum ve výši 3.410 Kč. U OSVČ je doba podpory je 5 měsíců bez ohledu na věk.

A jak vysoká (nebo spíše nízká) bude podpora?
Podpora se vypočítává z průměrného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání. Z této částky dostanete v prvních 2 měsících 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbytek doby 45 %. Důležité je také vědět, že pokud jste ukončili poslední zaměstnání před zařazením do evidence ÚP bez vážného důvodu, ať už sami nebo po dohodě se zaměstnavatelem, máte po celou dobu nárok pouze na 45 % průměrného měsíčního výdělku.
Maximální výše podpory je dána jako 0,58 násobek průměrné mzdy v ČR, takže v současné době je to 15 660 Kč.

Takže:
Jsem svobodný zaměstnanec do 50 let a pobírám minimální mzdu 11 000 Kč, výplata činí 9 640Kč a budu propuštěn z práce.
Podpora v nezaměstnanosti potom bude

první dva měsíce 6 266 Kč
další dva měsíce 4 820 Kč
pak jeden měsíc 4 338 Kč
po této době mi náleží jen životní minimum 3 410 Kč.
Jako každý zákon i tento má ještě hodně výjimek, různých ustanovení a kliček. S tím vším vám nejlépe poradí zaměstnanci ÚP nebo Ministerstva práce a sociálních věcí.

Takže „být na podpoře“ zase není taková výhra, jak by se mohlo zdát. V současné době, kdy nízká nezaměstnanost láme rekordy, je přece jen asi lepší pracovat.

Myslíte si to také?

1. 10. 2017, Jan Rychlík
Zdroje: www.mpsv.cz